Dėl kokių pagrindinių priežasčių iškyla porų santykių konfliktai?

Dažnai konfliktai poroje iškyla dėl nemokėjimo bendrauti – kalbėti apie savo poreikius ir vertybes ir nemokėjimo klausytis kito, negebėjimo išgirsti kito poreikių ir vertybių. Pora iš karto neišsikalba kas kelia skausmą ar nerimą, o kai susikaupia daug neigiamų emocijų konfliktas būna neišvengiamas. Todėl santykiuose labai svarbu mokytis bendrauti –  vystyti gebėjimą klausytis ir kalbėtis. Ir svarbu, kad poroje abu turėtų šias galimybes – ir kalbėti ir klausytis. Tai didina supratimo lygį, leidžia pasijausti išgirstam ir priimtam.

Tarpusavio skirtumai, skirtingos vertybės, požiūriai, interesai taip pat kelia konfliktus. Dažnai norime pakeisti kitą žmogų, ir turime nerealius su tuo susijusius lūkesčius. Nepateisinti lūkesčiai ar klaidingi įsitikinimai gali būti nesibaigiančių konfliktų priežastimi. Todėl jau pradedant artimus santykius svarbu pažinti vienas kito vertybes ir požiūrius, ir neskubėti pulti į santykius. Kitu atveju reikia ieškoti abu partnerius tenkinančius sprendimus, t.y., kad abu iš konflikto išeitų laimėtojais.

Lyčių skirtumai taip pat gali kelti konfliktus. Tarkime dažnai vyrai stengiasi išvengti konfliktų „pabėgdami“ iš jų, nekalbėdami, užsidarę ir atsiriboję. Tuo tarpu toks vyro elgesys moteriai gali atrodyti kaip jos atstūmimas ir nepriėmimas. Tačiau vyras taip bando nusiraminti, neprarasti kontrolės ir atstatyti vidinį stabilumą. Dėl šios priežasties su vyru apie problemas reikia kalbėti ramiu tonu.

Svarbu paminėti, kad dažniausiai konflikto sprendimo galimybės priklauso nuo abipusio geranoriškumo ir nuo noro išsaugoti santykius. Tuomet santykiai tampa prioritetu, ir nebesistengiama įrodyti savo tiesos bet kokia kaina, o pradedama žvelgti kur kas plačiau. Bet kokiu atveju, konfliktai poroje, kaip ir krizės, visada santykiams gali būti didelis resursas tarpusavio santykių gilinimui, didesniam atvirumui, artumui, bei naujai santykių kokybei.